Każdy z nas miał styczność z onboardingiem – niektórzy z poprawnym, inni z takim, który mało miał wspólnego z prawdziwym wdrożeniem. Osobiście, nigdy nie zapomnę mojej pierwszej styczności z „onboardingiem”.
Byłam jeszcze na studiach i szukałam pracy, dzięki której mogłabym zaliczyć praktyki studenckie (także wiecie, dużego doświadczenia w temacie nie miałam). Dostałam zaproszenie na tzw. „onboarding”. Teraz absolutnie nie nazwałabym tego w ten sposób, może jakimś wdrożeniem, ale to też nie oddaje tego, co miało miejsce.
Onboarding w tamtej firmie polegał jedynie na tym, że mieliśmy grupowe szkolenie (10 osób, godzina) i każdy z nas dostał sprzęt oraz dokumenty do podpisania. Jak w godzinę uwinęli się z 10 osobami, nie mam pojęcia! Ale tak, to nazwali onboardingiem. Na drugi dzień idź i pracuj…
No nie. Teraz, po studiach HRowych już wiem, że to absolutnie nie mogło się tak nazywać! Onboarding to nie tylko podpisanie dokumentów i odebranie laptopa! Onboarding to wszystkie działania, których celem jest zapoznanie nowego pracownika nie tylko ze stanowiskiem, które obejmie, ale również z kulturą oraz funkcjonowaniem organizacji.
Dlatego też postanowiłyśmy, razem z Weroniką Szatan, która jest współautorką wpisu, skupić się na onboardingu. Jest to bardzo ważny temat, który wciąż przez wielu jest traktowany po macoszemu.
Onboarding jest elementem employer brandingu, zatem warto przemyśleć jak wygląda w Twojej firmie i jak prezentuje ją na rynku. Przyda się tutaj także odpowiednio skonstruowany plan wdrożenia nowego pracownika.
W tym artykule poznasz:
Czas czytania: ok. 14 minut
Różnica między pre-boardingiem, onboardingiem a reboardingiem
Zacznijmy od wyjaśnienia terminów „boardingowych”:
Pre-boarding
W jednym wielkim skrócie, pre-boarding (lub pre-onboarding) to okres pomiędzy przyjęciem oferty przez kandydata, a jego pierwszym dniem pracy. Czasami trwa tydzień, dwa, miesiąc, bądź więcej (w niektórych przypadkach nawet kilka miesięcy!). Bardzo ważne jest to, żeby przyszły pracownik czuł się w tym okresie „zaopiekowany”. Ekscytacja miesza się z niepewnością – „Czy aby na pewno sprawdzę się na nowym stanowisku?”, pojawia się stres, albo nawet wątpliwość. Chyba każdy rekruter doświadczył sytuacji, że kandydat na tym etapie ostatecznie zmienia zdanie i wycofuje się z dołączenia do nowej firmy. Dlatego wykorzystaj ten czas! Zamień niepewność w pewność, a stres w pozytywne doświadczenie. Odpowiedz na pytania, utrzymaj kontakt z pracownikiem!
Pre-boarding jest momentem na przygotowanie pracownika do pierwszego dnia w pracy, zatem to czas na:
Najważniejsze to utrzymywać kontakt i pokazywać, że pamiętamy o tej osobie i czekamy na nią! 😊
Kwestie formalne i dokumentacja
Bez tego oczywiście się nie obejdzie! Poniżej znajdziesz najważniejsze pojęcia, natomiast jeśli chcesz poznać więcej, zerknij na wpis ➡️ o aspektach prawnych w HR, gdzie znajdziesz rodzaje umów i ich nazwy po angielsku, prawa i obowiązki, rodzaje urlopów czy też aspekty prawne pracy zdalnej.
Onboarding
Onboarding zaczyna się po pre-boardingu, z pierwszym dniem w pracy. To czas na wdrożenie pracownika do pracy w organizacji. Dobre wdrożenie to nie tylko candidate experience czy employer branding, ale też przepis na niską rotację i dobrze rokującą współpracę. Nie ma jednej uniwersalnej ścieżki onboardingowej, która pasowałaby do różnych stanowisk i pracowników, proces onboardingowy powinien być odpowiednio dostosowany do konkretnej sytuacji.
Onboarding pracownika to nie tylko pierwszy dzień pracy, ale także cały proces adaptacji do nowego stanowiska. Należy przemyśleć (już na etapie pre-boardingu) poszczególne etapy tego procesu, warto przygotować plan wdrożeniowy – induction plan.
Kroki onboardingu
1. Welcome Day – pierwszy dzień
2. Training & development – szkolenia i rozwój
Tutaj skupiamy się na adaptacji pracownika do kultury firmy. Dbamy też oczywiście o EVP i employer branding – sprawdź jakich rad udziela Paulina Mazur, specjalistka ds. Employer Brandingu ➡️ Employer Branding w rekrutacji – co to jest? Strategia EB HR w praktyce.
3. Wskaźniki
Wyraźnie zakomunikuj obowiązki, cele i wskaźniki wydajności nowego pracownika. Jasne zrozumienie jego roli i sposobu pomiaru jego wyników jest kluczowe.
KPI (key performance indicator) – wskaźnik efektywności – poinformuj pracownika, jakie wskaźniki są istotne na jego stanowisku.
4. Integracja zespołu
Ułatw integrację zespołu poprzez przedstawienie się i wydarzenia towarzyskie, takie jak przerwy na kawę lub lunche.
5. Informacje zwrotne
Poproś pracownika o opinię na temat jego doświadczeń związanych z onboardingiem (onboarding experience) oraz na temat rekrutacji (candidate experience) – to pomoże Ci w zmierzeniu wskaźnika CSS (candidates satisfaction score)
Użyj ankiet (surveys), aby ocenić zrozumienie istotnych informacji przez nowo zatrudnioną osobę. Rozważ użycie evaluation survey.
Narzędzia onboardingu
Podczas procesu onboardingowego przydadzą Ci się narzędzia takie jak:
Onboarding stacjonarny a zdalny
Onboarding powinien odbywać się zawsze, nie ważne czy jest on na stanowisko stacjonarne czy też zdalne. Cel wdrożenia jest ten sam; adaptacja nowego pracownika do miejsca pracy. Pamiętaj, żeby nie omijać kluczowych elementów tego procesu. Jak go przeprowadzić? Oczywiście za pomocą platform online, np. Zoom, Teams, Google Meet. Integracja z zespołem również może mieć przecież miejsce online!
Wskaźniki onboardingowe
Role w onboardingu
Re-boarding
Re-boarding (lub re-onboarding) jest stosunkowo nowym pojęciem, szczególnie w Polsce. Już sam przedrostek „re-” w j. angielskim wskazuje nam, że mamy do czynienia z czymś ponownie wprowadzanym. Zatem o co chodzi?
Przyjmijmy, że mamy Panią Krysię. Pani Krysia przebywała przez ostatnie 2 lata na macierzyńskim i właśnie wraca do pracy. Jak wszyscy wiemy, 2 lata to sporo czasu, szczególnie w organizacjach. Warto zatem przeprowadzić naszej Pani Krysi taki ponowny onboarding – jak wygląda struktura firmy, czy coś się zmieniło, jakie są role i obowiązki na jej stanowisku, czy też ponownie przedstawić ją zespołowi. Przeprowadzamy pracownicę przez wszystkie etapy onboardingu, nawet jeśli wiele się nie zmieniło, to warto przypomnieć jak funkcjonuje organizacja.
Reboarding może być także przeprowadzany w sytuacjach, gdy pracownik powraca do pracy w Twojej organizacji (po świadczeniu stosunku pracy gdzie indziej) bądź też jest relokowany na inne stanowisko, albo z pracy zdalnej przechodzi na stacjonarną.
Pomocna jest platforma onboardingowa, jednak warto i tak wprowadzić buddy’ego, który odpowie na wszystkie wątpliwości czy pytania pracownika. Dobry sposobem będzie też wprowadzenie spotkań z zespołem, podczas których pracownik będzie stopniowo wprowadzany do pracy. Absolutnie nie może to wyglądać – „Masz laptopa, słuchawki, jutro masz spotkanie z klientem X”. Taki pracownik może bardzo łatwo zostać zdemotywowany do pracy. Zadbajmy o powracającego pracownika tak samo jak o tego nowego, co zdecydowanie wpłynie pozytywnie na employer branding i wizerunek pracodawcy.
Przydatne zwroty!
Powitanie
Przedstawianie zespołu i struktury firmy
Organizacja pracy i narzędzia
Pierwsze zadania i oczekiwania
Zachęcanie do pytań i integracji
Podsumowanie
Onboarding jest niezmiernie istotnym procesem przy adaptacji nowego pracownika do stanowiska pracy. Skupiamy się tutaj na tzw. onboardingowym 4C Bauer, który wskazuje nam 4 główne obszary, które muszą być zaopiekowane podczas procesu wdrażania pracownika.
- 1
formalności i kwestie prawne (compliance) – zapewnienie zgodności z przepisami oraz dopełnienie niezbędnych procedur.
- 2
jasny przekaz (clarification) – precyzyjne określenie roli, obowiązków i oczekiwań wobec nowego pracownika.
- 3
relacje (connections) – integracja z zespołem, budowanie więzi i wspieranie współpracy.
- 4
kultura (culture) – wprowadzenie do wartości, norm i niepisanych zasad organizacyjnych.
Podsumowując, skuteczny onboarding powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pracownika, ponieważ spersonalizowane podejście jest znacznie bardziej efektywne niż ogólne programy wdrożeniowe. Inwestując czas i uwagę w te cztery kluczowe elementy, organizacja zwiększa zaangażowanie, satysfakcję oraz efektywność nowo zatrudnionych pracowników.
O autorkach:

